Strona Główna  //  HISTORIA  //  Wieczory Nikodemów

Witamy na stronie Parafii Św.Stanisława BM we Włocławku

 

 

Przez te 5 lat funkcjonowania „Wieczorów Nikodemów” troszkę się zmieniło: teraz spotykam się także popołudniami (nie tylko wieczorami) i rzadko spaceruję wokół kościoła, bo stale mam kogoś u siebie na wikariatce.

Nie zmieniło się to, że jestem otwarty na rozmowę z każdym człowiekiem –  i sam wiele czerpię z tych naszych spotkań.

Zapraszam więc do kontaktu (w celu omówienia lub umówienia się;)

tel.: 511 658 472;   mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Ks. Zbigniew

 

 

 

 

 

09.2012

Wielu spośród Nikodemów to tatusiowie. W weekend 19-20 października 2012 r. w Aleksandrowie Kujawskim odbędą się świetne WarszTaty - "7 sekretów efektywnego ojcostwa". Więcej szczegółów: www.warsztaty.tato.net . Odsyłam tam, bo wiem, że warto. No i oczywiście czekam pod kościołem - codziennie o 21.00. Mamusie, osoby samotne i innych Nikodemów-nietatusiów również zapraszam na spotkanie. Ostatnio dajecie mi dużo czasu, by się za Was modlić. Widocznie tego na ten czas potrzebujecie. Z Bogiem!

 

 

Effatha! Otwórz się! – mówi dzisiaj do nas Jezus. Czy słyszysz, Siostro i Bracie, ten Jego stanowczy głos? Wezwanie do otwarcia się na Niego nie jest skierowane do kogoś innego, do sąsiada z ławki lub z bloku, lecz do każdej i każdego z nas. A jeśli nie słyszysz tego głosu, tym bardziej jesteś głuchy i potrzebujesz Jezusowej interwencji. Każdy, kto jest głuchy, ma też problemy z mową, bo sam siebie nie słyszy. I w ten sposób bohaterem dzisiejszej Ewangelii nie jest jakiś tam głuchoniemy, ale każdy z nas.

Effatha! Otwórz się! Czy zastanawialiście się, Siostry i Bracia, nad tym, dlaczego akurat teraz żyjecie – w obecnych czasach, a nie przed I wojną światową czy za czasów króla Kazimierza Wielkiego? Albo nawet precyzyjniej: że żyjesz na początku już drugiej dekady XXI wieku, w momencie, gdy w parafii św. Stanisława we Włocławku zmienił się ksiądz proboszcz, a wraz z nim cała ekipa duszpasterzy. Dlaczego dane Ci jest w tym uczestniczyć? Wielu nie doczekało tej chwili. Może Bóg chciał Ci dać tę szansę, żebyś pod koniec roku, którego hasłem są słowa: Kościół naszym domem, rzeczywiście poczuł się w swoim kościele parafialnym jak w domu?

Effatha! Otwórz się na tę szansę! Posługujący w naszej wspólnocie parafialnej kapłani podejmują trud prowadzenia różnego rodzaju wspólnot, żeby ta parafia tętniła życiem, żeby ludzie, gromadzący się w tej świątyni, byli wiarygodnymi świadkami Jezusa Chrystusa i Jego Ewangelii, żeby z radością przychodzili do swojego kościoła, by tu czerpać od Boga wszelkie potrzebne łaski – zwłaszcza te płynące z sakramentu Eucharystii oraz pojednania i pokuty. Ci księża chcą ofiarować Wam, Siostry i Bracia, swój cenny czas, swoją uwagę i słowa wiary, nadziei i miłości. Mogliby zamknąć się w swoich mieszkaniach: na plebanii, na już wkrótce wyremontowanej wikariatce, spotykać się tylko z przyjaciółmi z dawnych parafii. Ale tego nie chcą. Chcą zawiązywać nowe więzi, chcą budować nową rodzinę – rodzinę, której na imię Parafia św. Stanisława Biskupa i Męczennika we Włocławku.

Tak mało ludzi myśli dzisiaj o innych, tak mało się poświęca. Wielu ma mnóstwo zmartwień na głowie. Ale to ich nie dyspensuje od czynnej miłości i otwartości na drugiego człowieka. Do tych wszystkich Jezus dziś mówi: Effatha! Otwórz się! W tym swoim zabieganiu znajdź choć chwilę na kontakt z Bogiem i drugim człowiekiem. Nie czekaj na inne, lepsze czasy, lecz już dziś otwórz swoje uszy i usta, otwórz swoje oczy i serce! Czy naprawdę Jezus musi Ci aż włożyć palce w uszy, czy śliną musi dotknąć Ci języka, żebyś się obudził i zreflektował?

Wrzesień jest miesiącem, w którym zawiązuje się wiele wspólnot w parafii, podejmowane są próby stworzenia takich możliwości, by KAŻDY znalazł tu swoje miejsce, coś dla siebie. Są codzienne Msze święte z homiliami, adoracje Najświętszego Sakramentu. W czasie ogłoszeń parafialnych i na stronie internetowej informuje się o inicjatywach wielu grup o różnych profilach działania, tak by zachęcić do włączenia się i współpracy. Jeśli mienisz się wierzącym katolikiem, to powinieneś choć w jednym dziele uczestniczyć, by budować tę wspólnotę, by mieć prawo i możliwość zabrania głosu, jak ona powinna wyglądać i funkcjonować.

Dla mnie osobiście ten rok również stał się przełomowym: ukończyłem studia doktoranckie z historii Kościoła na KUL-u, objąłem stanowisko wicedyrektora w Archiwum Diecezjalnym, mieszczącym się w naszej włocławskiej katedrze. Z woli księdza Biskupa Ordynariusza mam dbać o właściwe i rzetelne udokumentowanie historii naszej prastarej, sięgającej początkami XI wieku diecezji. Ks. Proboszcz Sławek zaproponował mi rezydowanie przy parafii, bym mógł się włączyć w duszpasterską pracę, by kilkuwieczne księgi nie zasklepiły horyzontów mojego myślenia do samych liter, lecz bym miał kontakt z żywymi ludźmi. Jednak ze względu na obowiązki naukowe nie we wszystkie inicjatywy parafialne mogę się włączyć. Dlatego postanowiłem wyjść do Was, drodzy Parafianie, z wymyślonym przez siebie projektem Wieczorów Nikodemów.

Nikodem to był faryzeusz, który przyszedł do Jezusa nocą, bo nie chciał być identyfikowany z kontrowersyjnym Mistrzem z Nazaretu. Ale poszukiwał – i pytał. W 3. rozdziale Ewangelii św. Jana czytamy o jego rozmowie z Jezusem. Nie znamy jego dalszych losów, poza tym, że podczas sądu próbował bronić Jezusa, a po śmierci pomagał w pogrzebie Zbawiciela.

Sam jestem Nikodemem. Mam wiele pytań do Jezusa, ale jako księdzu, doktorowi świętej teologii, wstyd mi się do tego przyznawać. Dlatego zachęcam wszystkich, którzy mają jakiekolwiek zapytania w kwestii wiary (któż ich nie ma?), aby spotkać się któregoś wieczoru i porozmawiać na ten temat. Nikodem zyskał na tym, że w odosobnieniu rozmawiał z Jezusem, bo mógł być potraktowany przez Syna Bożego indywidualnie. Dlatego nie myślę o katechezach dla dorosłych, tylko o rozmowie z konkretnym człowiekiem.

Jak to będzie wyglądać w praktyce? Często wieczorem około godziny 21.00 przechadzam się wokół kościoła z różańcem w ręce. Można wtedy podejść i porozmawiać, bez obawy, że za chwilę muszę pójść do kancelarii, że za chwilę mam Mszę św. lub muszę jechać do archiwum. Teoretycznie mamy czas do rana – jeśli kto by wytrzymał (w mojej poprzedniej parafii raz zdarzył mi się taki przypadek – skończyliśmy rozmowę o 6 rano, oprócz tego było wiele razów, gdy rozstawałem się z rozmówcami daleko po północy). Proszę nie myśleć, że ktoś mi wtedy przeszkadza. Pan Jezus upomniał kiedyś franciszkańskiego mnicha, że nie przyjął Go, gdy przyszedł w potrzebującym człowieku, bo zakonnik oddawał się w tym czasie pobożnym rozmyślaniom.

Wprawdzie na noc furtki prowadzące na cmentarz przykościelny są zamykane, lecz brama wjazdowa na plebanię będzie otwarta - przynajmniej do 22.00. Dobrze by było wcześniej się ze mną skontaktować (osobiście, telefonicznie lub mailem), bo czasem wypadnie mi jakiś wieczorny wyjazd z parafii, albo kilku na raz będzie chciało w jednym czasie porozmawiać. Ufam, że dla chcącego nie ma nic trudnego i każdy chętny mnie znajdzie. Dla zachęty dodam, że od początku września miałem już dwóch Nikodemów, i chyba nie odchodzili spod kościoła niezadowoleni.

Pan Bóg powiedział dziś w liturgii słowa: Odwagi! Nie bójcie się! Oto wasz Bóg… On sam przychodzi, by was zbawić. Dlatego: Effatha! Otwórz się! Amen.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
 

MODLITWA O NAWRÓCENIE, UWOLNIENIE, UZDROWIENIE

KAŻDY DRUGI WTOREK MIESIĄCA GODZ. 18.00

NIESAKRAMENTALNI

Spotkanie dla osób pozostających w związkach niesakramentalnych.

Ostatni czwartek miesiąca godz.19

NASZE FILMY

STAN WYJĄTKOWY

KAŻDA TRZECIA NIEDZIELA MIESIĄCA GODZ. 17.00

Schola Dziecięca "Śpiewajmy Panu"

ATH MOTO CLUB WŁocławek

Diecezjalne Studium Organistowskie

GRUPA WSPARCIA DLA OSÓB WSPÓŁUZALEŻNIONYCH "NOWE ŻYCIE"

spotkania - Wtorek 17.30

kontakt - 698 168 285