Strona Główna  //  DSO  //  PROGRAM DYDAKTYCZNO - WYCHOWAWCZY

Witamy na stronie Parafii Św.Stanisława BM we Włocławku

 

Wpisany przez Administrator   
poniedziałek, 12 sierpnia 2013 21:09

Nauka w Diecezjalnym Studium Organistowskim trwa pięć lat. Wykładowcami są wykwalifikowani nauczyciele z Zespołu Szkół Muzycznych i organiści z Włocławka i z Koła. Zajęcia odbywają się w ciągu całego roku szkolnego, podzielonego na dwa semestry. Każdy semestr kończy się sesją egzaminacyjną. Rok szkolny rozpoczyna się w pierwszą sobotę września.
Zakres nauczania obejmuje grę na organach fortepianie oraz przedmioty teoretyczne. Lekcje organów i fortepianu prowadzone są indywidualnie w wymiarze jednej godziny tygodniowo. Nauka gry na organach rozpoczyna się w drugim roku kształcenia. Przedmioty teoretyczne: harmonia, zasady muzyki, historia muzyki, instrumentoznawstwo, instrumentacja, organoznawstwo, kształcenie słuchu, dyrygowanie, prowadzenie zespołów, emisja głosu, chór, chorał gregoriański, polskie śpiewy liturgiczne, liturgika, teologia, repertuar liturgiczny, praktyka organistowska, muzyczne prawodawstwo kościelne - wykładane są we wszystkie soboty miesiąca w godz. 9.00 - 14.15. Po trzecim roku każdy uczeń zobowiązany jest do odbycia miesięcznej praktyki w dowolnie wybranej placówce kościelnej, pod opieką miejscowego organisty.
Aby zostać słuchaczem DSO we Włocławku należy zgłosić się do Studium i zdać wstępny egzamin przed komisją kwalifikacyjną. W zależności od stopnia zaawansowania muzycznego reflektant może być przyjęty na
wyższy kurs nauczania. Oprócz zdolności muzycznych wymagane jest wzorowe życie chrześcijańskie, opinia i skierowanie od księdza proboszcza.

Absolwenci DSO otrzymują dyplom organisty I lub II stopnia. Część absolwentów DSO, posiadających dyplomy I lub II stopnia kontynuuje naukę studiując wychowanie muzyczne w Akademii Bydgoski, w Studiach Nauczycielskich i innych szkołach. Dyplom ukończenia Diecezjalnego Studium Organistowskiego we Włocławku wręcza Ksiądz Biskup w uroczystość Świętej Cecylii, patronki muzyki kościelnej. Jednocześnie wręczane są indeksy uczniom I roku, przez co zostają oni włączeni do grona uczniów DSO. Absolwenci Diecezjalnego Studium Organistowskiego we Włocławku mają prawo do podjęcia pracy w zawodzie organisty na terenie całej Polski oraz nazywania siebie "muzykami kościelnymi". Do roku 2008 dyplom Diecezjalnego Studium Organistowskiego we Włocławku otrzymało 187 absolwentów.

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
 

MODLITWA O NAWRÓCENIE, UWOLNIENIE, UZDROWIENIE

KAŻDY DRUGI WTOREK MIESIĄCA GODZ. 18.00

NIESAKRAMENTALNI

Spotkanie dla osób pozostających w związkach niesakramentalnych.

Ostatni czwartek miesiąca godz.19

NASZE FILMY

STAN WYJĄTKOWY

KAŻDA TRZECIA NIEDZIELA MIESIĄCA GODZ. 17.00

Schola Dziecięca "Śpiewajmy Panu"

ATH MOTO CLUB WŁocławek

Diecezjalne Studium Organistowskie

GRUPA WSPARCIA DLA OSÓB WSPÓŁUZALEŻNIONYCH "NOWE ŻYCIE"

spotkania - Wtorek 17.30

kontakt - 698 168 285